Bėlio ežero salos paslaptys ir atradimai
2021 metais lapkričio mėnesį Nalšios muziejuje, buvo pristatyti projekto „Bėlio, Bėlaičio ir Sėtikio ežerų mikroregiono tyrimai ir pritaikymas kultūriniam turizmui-I etapo“ veiklos rezultatai. Pirmasis projekto įgyvendinimo etapas buvo skirtas paieškai ir lokalizacijai bei kultūrinio turizmo galimybių aktualizavimui. Projektą dalinai finansavo LKT ir Švenčionių rajono savivaldybė, o projektą įgyvendino Švenčionių verslo ir turizmo informacinis centras. Projekto įgyvendinimo pirmojo etapo metu buvo išanalizuoti žinomi tautosakos šaltiniai ir lokalizuotos jose minimos vietos, surinkti istoriniai kartografiniai šaltiniai ir sutapatinti su dabartine topografine situacija, sugeneruoti Lidar žemėlapiai ir identifikuoti galimi antropogeninės kilmės objektai. Ežerai nuskenuoti ežerų šoninės apžvalgos sonaru, atlikti povandeniniai archeologiniai žvalgymai. Po vandeniu aptikta etnografinio kultūros paveldo – polių, žvejybos užtvarų galinčių siekti ir priešistorinius laikus, peikenų, kurios buvo perduotos į Nalšios muziejų. Skenuojant ir žvalgant Bėlio ežero dugną, ties salos priekrante, apie 2-3 m gylyje aptikta polinė gyvenvietė, surinkta brūkšniuotosios keramikos indų šukių, maistinių gyvūnų kaulų. Gyvenvietė preliminariai buvo datuojama apie 500 m. pr. K. – bronzos amžiaus pabaiga. Tai labai aukštos mokslinės vertės atradimas, liudijantis apie regiono išskirtinumą ir turintis didelį potencialą tapti turizmo traukos objektų.
Todėl 2022 metais buvo teikta paraiška II – antram projekto „Bėlio, Bėlaičio ir Sėtikio ežerų mikroregiono tyrimai ir pritaikymas kultūriniam turizmui“ įgyvendinimo etapui. Šio etapo projekto tikslas – potencialiuose maršrutuose atrinktų kultūros paveldo objektų detalesni tyrimai. Numatytos tikslą įgyvendinančios veiklos: 1. Bėlio ežero salos priekrantėje aptiktos polinės gyvenvietės tyrimai ir medinių struktūrų inventorizavimas; povandeniniai archeologiniai tyrimai; 2. Bėlio ežero salos archeologiniai žvalgomieji tyrimai; 3. Archeologiniai žvalgymai ežerų pakrantėse, kurių metu kasami kasiniai, surenkami radiniai, atliekama aprašomoji, grafinė ir foto fiksacija.
Lapkričio 18 dieną 13 valandą Nalšios muziejuje visuomenei buvo pristatyti minėto projekto II etapo rezultatai. Renginyje dalyvavo projekto vadovas: Archeologas, povandeninkas Rokas Kraniauskas, MB „Arsaika“ direktorius. Taip pat atvyko svečiai: Švenčionių rajono savivaldybės mero paartėja Teresa Sansevičienė, savivaldybės administracijos direktorė Jovita Rudėnienė, Giedrė Viščionytė ir Ramunė Jakubėnienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės, Jolanta Razmienė, Švenčionių rajono savivaldybės Tarybos narė, archeologinių tyrimų vadovė VU doktorantė, archeologė Ingrida Čičiurkaitė, VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“ prie KM vyr. specialistė, archeologė, povandenininkė dr. Elena Pranckėnaitė VšĮ „Povandeninės archeologijos centras“ direktorė, archeologas dr. Linas Kvizikevičius UAB „Kultūros vertybių paieška“ direktorius, jaunesnysis mokslo darbuotojas Saulius Sarcevičius, Lietuvos istorijos instituto Miesto tyrimų skyriaus vedėjas.
Renginio dalyviams buvo demonstruojamas sukurtas archeologinių tyrimų Bėlio ežero saloje trumpametražinis dokumentinis filmas. Projekto rezultatus pristatė projekto vadovas Rokas Kraniauskas. Taip pat buvo pristatyta paroda „2500 metų smaragdiniame vandenyje: radiniai Bėlio saloje ir po vandeniu“. Susirinkusieji buvo pavaišinti Bronzos amžiaus laikų skanėstu, kurį rekonstruoti padėjo dr. Giedrė Motuzaitė – Matuzevičiūtė, Vilniaus universiteto Bioarcheologinių tyrimų centro tyrėja. Norintys galėjo pagliaudyti lazdyno riešutų, kaip darė bronzos amžiaus gyventojai maždaug prieš 2500 metų. Projekto veiklų pristatymui buvo atliktas muzikinis kūrinys „Bėlio ežero sakmė su muzikiniais intarpais“, kurį sukūrė ir atliko Milda ir Žymantas Dečkai.
Rokas Kraniauskas, projekto vadovas