IMG_20221009_150901

Įgyvendintas projektas „Kultūros ir istorijos paveldo atgaivinimas ir sklaida“

Strūnaičio kaimo bendruomenė „Merkūna“ įgyvendino projektą „Kultūros ir istorijos paveldo atgaivinimas ir sklaida“, kuris prisidėjo prie šio krašto istorinio ir kultūrinio paveldo išsaugojimo. Strūnaičio kaime yra valstybinės reikšmės architektūros paminklai: Strūnaičio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia (nuo 1848 m.), vandens malūnas, senoji mokykla. Jau kelis dešimtmečius kaimo kraštotyrininkai kaupia ir saugo istorinę reikšmę turinčią medžiagą. Šios medžiagos pagrindu 2002 m. buvo išleista istorinė publicistinė knyga „Strūnaičio kryžkelės“. Kraštotyrinė medžiaga (senosios fotografijos, dokumentai, daiktai, video medžiaga) saugoma knygos autoriaus Petro Pavliukevičiaus ir kt. gyventojų privačiuose archyvuose.

Projekto metu suskaitmenintos kraštotyrininko Petro Pavliukevičiaus saugomos vaizdajuostės, kuriose užfiksuoti svarbūs kultūriniu požiūriu Strūnaičiui įvykiai ir momentai. Senosiose juostose įrašytos Petrinių šventės akimirkos ir tradicijos, buvusių ir esamų gyventojų prisiminimai, užfiksuoti kultūros paveldo objektai, buvusios mokyklos gyvenimo akimirkos ir kt.

Fotografijų paskirtis – vizualizuoti prisiminimus apie vietas, žmones ir istorinius laikmečius. Projekto metu parengtos kilnojamos fotografijų parodos: „Laiko tėkmė“, kuri atspindi kultūros paveldo ir kitų reikšmingų bendruomenei objektų ir vietovių vaizdus praeityje ir dabar; „Strūnaičio švenčių sūkury“, kurioje pristatytos Petrinių, Užgavėnių, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos, kalėdinių ir kt. bendruomenei svarbių švenčių akimirkos; „Strūnaičio kartų kryžkelėje“ (parodos autorė Gerda Urbonienė), kurioje dėmesys skiriamas kertiniams įvykiams ir epizodams, labiausiai įtakojusiems kaimo kultūrinį, dvasinį, ūkinį augimą. Siekiant realiau perteikti amžininkų patirtį, panaudotos ištraukos iš strūnaitiškių atsiminimų, taip pat geriausiai atitinkamą okupacinį laikotarpį charakterizuojantys eksponatai.

Projekto metu įsigyti kilnojami stendai ir fotoaparatas, kad galima būtų ir toliau įamžinti Strūnaičio bendruomenės renginių ir kitų įvykių akimirkas.

Sekmadienio popietę (spalio 9 d.) Strūnaityje vyko projekto „Kultūros ir istorijos paveldo atgaivinimas ir sklaida“ baigiamasis renginys. Renginyje  pateikta projekto įgyvendinimo metu surinkta, suskaitmeninta ir parengta medžiaga. Pristatyta vaizdinė medžiaga: rodytas filmas, kuris sumontuotas pasitelkiant suskaitmenintą medžiagą ir pristatytos parengtos parodos – ant drobės 12 foto paveikslų, kurie papuošė po truputį atsinaujinančio bendruomenės pastato sienas. Renginio metu pagerbti visi projekto dalyviai. Koncertavo Molėtų kultūros centro Videniškių krašto liaudiškos muzikos kapela „Šilas“ ir Giedros Viškelytės-Bielskės ir Gintaro Lazdinio duetas.

Dėkojame prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo: Petrui Pavliukevičiui, Gerdai Urbonienei, Gitanai Subočienei, Nalšios muziejui, renginio organizatoriams Švenčionių miesto kultūros centrui, Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Strūnaičio seniūnijai ir Strūnaičio kaimo bendruomenės „Merkūna“ nariams.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Švenčionių rajono savivaldybės administracija.

Informaciją parengė projekto vadovė Ramunė Jakubėnienė

Nuotraukų autorius – Jonas Meškelė

IMG_20221009_150901 IMG_20221009_130051 IMG_0065 IMG_20221009_155609 IMG_20221009_153944 ltkt-logo-large Švenčionių herbas