Mūsų krašto kaimai, jų pavadinimai ir kilmė (I dalis)
Mūsų krašto kaimai, jų pavadinimai ir kilmė (I dalis)
Švenčionių krašte gausu mažų kaimelių, kurių pavadinimai dažnai atspindi vietovės gamtines savybes, istorinius įvykius ar net palikimą. Kiekvienas pavadinimas slepia unikalų pasakojimą apie vietovės gyvenimą ir žmonės, kurie čia gyveno.
Norime jums papasakoti apie Švenčionių krašto kaimus, kurių pavadinimai galimai slepia turtingą ir įdomią istoriją. Kiekvienas šių kaimų turi unikalią kilmę, susijusią su vietovės gamtiniais ypatumais, senaisiais amatais ar net legendomis, perduodamomis iš kartos į kartą. Šių pavadinimų reikšmės ne tik padeda atskleisti praeitį, bet ir leidžia geriau suprasti mūsų krašto kultūrą ir istoriją.
Ar kada teko girdėti pavadinimą Bildos? Tai mažas, dviejų sodybų kaimelis, Švenčionių rajone. Aplik laukai ir pušynai. Netoli kaimelio, miške, yra pilkapiai. Vietiniai juos vadina „Bildų kapais“. Neaišku kas iš ko gavo pavadinimą, ar kaimas iš pilkapių, ar pilkapiai iš kaimo. Ar legenda, ar žmonių pasakojimai iš kartos į kartą, bet kalbama, kad vidurnaktį, kai aplink tyla, pilkapiuose galima išgirsti kaip kažkas bilda. Nuo žodžio „bilda“ ir atsirado kaimo pavadinimas – Bildos.
Iš Bildų takėlis veda į dar vieną kaimą – Kameniškė. Kaimas apsuptas miškų. Nedaug tokių kaimų rajone, kuriuos būtų galima pavadinti girių kaimu. Na, o Kameniškė yra tipiškas girių kaimas. Kaimo pavadinimas siejamas su akmenskaldžiais, kurie gyveno ir dirbo kaime. Pasakojama, kad netoli kaimo yra duoba „Skėlstuvė“, taip ją vadino vietiniai gyventojai. Į šią duobą buvo vežami akmenys skaldymui, na, o suskaldyti buvo gabenami į Švenčionis.
Dar Kameniškių kaimą vietiniai gyventojai vadino „Bitynų sostinė“, kadangi laukuose aplink buvo daug medingųjų augalų, miškuose didėli viržių plotai.
Vienas iš senųjų Švenčionių krašto kaimų amatų buvo linų aliejaus spaudimas. Kameniškių kaime linų auginimas ir perdirbimas buvo neatsiejama kasdienybės dalis. Iš visos apylinkės valstiečiai veždavo linų sėklas į Kameniškių kaimą, o namo grįždavo su aliejumi.
Tam tikri amatai formavo kaimų pavadinimus ir jų gyventojų tapatybes. Paminėsime ir dar vieną kaimą, kurio pavadinimas susijęs su amatais. Šišniškių kaimas savo pavadinimą, tikriausiai, gavo dėl gyventojų praktikuoto amato, pakinktų siuvimo iš šikšnų (išdirbtos odos). Pjaustė šikšnas (odas) ir iš tų atraižų siuvo pakinktus. Kaimo pavadinimas kilęs iš žodžio „šikšna“, raidė „k“ iš žodžio „Šikšniškiai“ dingo.
Švenčionių krašto kaimų pavadinimai – tai langas į praeitį, atskleidžiantis gyventojų ryšį su gamta, istorija ar amatais. Kiekvienas pavadinimas, nesvarbu, susijęs su geografija, istorija ar mitais, pasakoja unikalią istoriją, kuri svarbi šio krašto tapatybei. Pavadinimai yra gyvas prisiminimas apie senus amatus ir vietovių istoriją, kurią verta saugoti ir branginti.
Išskleiskite savo nuotykių žemėlapį kartu su www.infosvencionys.lt